صفحه اصلی » مطالب آماری » شبیه سازی سیستم صف

شبیه سازی سیستم صف

شبیه‌ سازی عبارت است از تقلید یک چیز واقعی یا وضعیت اجتماعی یا یک فرایند است. شبیه سازی معمولاً متضمن شماری ویژگی‌ها یا رفتارهای کلیدی در یک سامانهٔ فیزیکی یا انتزاعی است. شبیه‌سازی در بسیاری از مدل‌سازی سامانه‌های طبیعی و انسانی، برای کسب بینش پیرامون نحوهٔ عملکردشان، به کار می‌رود. از شبیه‌سازی می‌توان برای نشان‌دادن تأثیرات و عواقب نهایی شرایطی دگرگون که مثلاً در عالم واقع برقرار نبوده‌است استفاده کرد.
در ادامه یک پروژه شبیه‌سازی برای یک شرکت تاکسی‌رانی طی هشت ساعت کاری بوسیله یک و دو تاکسی شبیه سازی شده است. تقاضا برای تاکسی و توزیع مدت زمان خدمتدهی به صورت زیر اماده است.

شبیه سازی

در این پروژه شاخص هایی مانند احتمال انتظار، متوسط زمان انتظار، زمان خدمت دهی تاکسی اول و دوم و مجموع زمان باقی ماندن مشتریان در سیستم امده است.

دانلود رایگان نرم افزار

راه حل مسئله

فرایند این نرم افزار به این صورت است که ابتدا برای انتخاب بین تقاضاهای تلفنی ابتدا یک عدد تصادفی بین ۱ تا ۱۰۰ انتخاب می‌شود. چون احتمال ۱۵دقیقه برابر با ۰/۱۴ است. اگر عدد انتخاب شده کمتر یا مساوی ۱۴ بود ۱۵ دقیقه برای مدت بین تقاضا انتخاب می‌شود. با توجه به این که احتمال تجمعی برای ۲۰ دقیقه برابر با ۰/۳۶ است. اگر عدد تصادفی بین ۱۵ تا ۳۶ بود مدت بین تقاضا ۲۰ دقیقه در نظر گرفته می‌شود. تا الی اخر برای مدت خدمت دهی نیز هم به همین شکل انجام گرفته است. در این شبیه سازی هر کدام از تاکسی یک یا دو اگر بیکار هستند به سرویس دهی برای مشتری در نظر گرفته می‌شوند البته اولویت با تاکسی شماره یک هست.

روش استفاده از نرم افزار

ابتدا تعداد تاکسی انتخاب می‌شود. که می‌تواند یک یا دو باشد. در ادامه با کلیک بر کلید شروع به اندازه ۴۸۰ دقیقه شبیه سازی انجام می‌گیرد. شما می‌توانید مجموع زمان ماندن مشتری در سیستم و احتمال انتظار مشتری را ببینید. در ادامه می‌توانید مدت زمان خدمتدهی تاکسی اول و دوم را ببینید. در اخر هم متوسط زمان منتظر بودن هر مشتری امده است.
مجموع زمان ماندن مشتری در سیستم برابر با جمع ستون مربوط به مدت خدمتدهی و جمع ستون مربوط به زمان انتظار است. متوسط زمان انتظار هر مشتری برابر با جمع ستون مربوط به زمان انتظار تقسیم بر تعداد کل مشتریان است.

سفارش پروژه های شبیه سازی

شما می‌توانید سفارش‌های پروژه های شبیه سازی خود را از طریق طریق واتساب با شماره همراه ۰۹۱۳۶۳۰۸۸۰۷ و یا از طریق ایمیل   a.f.statistician@gmail.com ارسال نمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 9 =

مشاوره و تحلیل آماری پایان نامه مشاوره و تحلیل آماری پایان نامه